Sık Sorulan Sorular


Evet. Titebond Ahşap Tutkalları toksik değildir, solvent içermez ve zararlı dumanlar üretmez. Hatta Titebond III Ultimate ve Titebond II Premium Ahşap Tutkalları gıdaya dolaylı temas için onaylanmıştır. Titebond Sıvı Poliüretan Tutkal ile çalışırken eldiven giymenizi öneririz; aksi takdirde tutkal cildinizi lekeler ve eldiven olmadan tekrarlı kullanım maruziyetinizi artırır. Bu, tahrişe veya bu tür ürünlere karşı duyarlılığa neden olabilir.

Ahşap tutkallarımızın çoğu için nemli bez kullanılması ve fazla tutkalın kurumadan önce temizlenmesi en iyisidir. Tutkal kuruduktan sonra kazıma veya zımparalama da işe yarar. Titebond Sıvı Poliüretan Tutkal asetonla çıkarılabilir ancak tutkal kürlendikten sonra köpüğün parçalanması daha kolay bir yöntemdir.

Evet. Birçok Titebond Ahşap Tutkalının rengi anilin bazlı boyalar eklenerek değiştirilebilir.

Evet. Her ne kadar dondurulmaları tavsiye edilmese de kapsamlı testler tutkalların performanstan ödün verilmeden beş defaya kadar dondurulup eritilebildiğini göstermiştir. Donan tutkalı hava sıcaklığına adapte olmaya bırakın ve orijinal haline dönmesi için çalkalayın/karıştırın.

Titebond Ahşap Tutkalları uzun yıllar kullanılabilmektedir. Şişenin kapağının iyice kapalı tutulması bu durum için önemlidir. Eğer büyük ambalaj aldıysanız bir miktar tutkalı küçük bir şişeye bölerek kullanmanız tutkalınızın ömrünü uzatacaktır.

Tutkal şişesinin kapağını çıkarın ve şeffaf ucu yerinden çıkana kadar çekin. Hem renkli kapağı, hem de şeffaf ucu ılık suyla temizleyin. Temizledikten sonra şeffaf ucu tekrar renkli taban üzerindeki yerine takın ve kapağı çevirerek tutkal şişesine oturtun.

Evet. Ahşap tutkallarımızın birçoğu ağırlık veya hacme göre %5’e kadar seyreltilebilir. %5’ten fazla su eklenmesi bağ mukavemetini olumsuz etkileyebilir. Titebond Poliüretan ve Titebond Sıvı Deri (Hide) Tutkalları şişenin ılık su dolu bir tencerede dikkatlice ısıtılması yoluyla seyreltilebilir.

Titebond III, suyla temizlenebilen ve ilk tek komponentli, su geçirmez ahşap yapıştırıcısıdır. Profesyonel ahşap doğramacıları tarafından tanımlanmış bulunan tercih sebebi özelliklere sahip olan gelişmiş, özel ve polimer esaslı bir formülü vardır. Titebond III birden fazla yapıştırma teknolojisinin avantajlarını bir araya getirerek tek bir üründe sunar ve hem iç, hem de dış ahşap işleme uygulamaları için idealdir.

Bu testlerin her ikisi de üç katlı kontrplak oluşturmak için birbirine yapıştırılmış, 6” x 6” boyutta, huş ağacından plakalar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tip I için yapılan test Tip II için yapılandan bariz şekilde daha zorludur; yapıştırıcı bağlarının kaynatılmasını ve numunelerin ıslakken test edilmesini kapsar. Tip I testleri 6” x 6” boyutta birleştirilmiş parçaların 1" x 3” boyutta numunelere bölünmesi, 4 saat kaynatılması ve ardından 20 saat boyunca 145°F sıcaklıkta pişirilmesi ile gerçekleşir. Numuneler bir 4 saat kadar daha kaynatıldıktan sonra akan su kullanılarak hemen soğutulur. Bunlar ardından hala ıslakken kesilir ve bağın Tip I şartnameye uygun olmak için belirli mukavemet ve ahşap kırılma gerekliliklerine uyması gerekir. Tip II testleri 6” x 6” boyutta birleştirilmiş parçaların 2" x 5” boyutta numunelere bölünmesi, 4 saat kaynatılması ve ardından 19 saat boyunca 120°F sıcaklıkta pişirilmesi ile gerçekleşir. Bu toplam üç döngü kadar tekrarlanır ardından bağın Tip II şartnameye uygun olmak için delamine olmaması gerekir.

Poliüretan tutkallar birçok malzemeye iyi şekilde yapışsa da Titebond III birçok yönden bunlara üstündür. Mükemmel su direncine ek olarak ahşaptan ahşaba uygulamalarda daha kuvvetli bağ sağlar, köpüklenmez ve daha az mengeneyle sıkıştırma süresi gerektirir. Titebond III sağlık sorunlarına neden olmaz, eldiven kullanımı gerektirmez ve suyla temizlenir. Poliüretan tutkallardan ciddi derecede daha ucuzdur ve benzer miktarda örtücülük sağlar.

Her ne kadar tüm Titebond ürünleri üstün performans sağlasa da Titebond III daha düşük sıcaklıklarda veya önemli derecede nem varlığının Tip I tutkal gerektirdiği durumlarda dış mekan kullanımları için özellikle yararlıdır. İç mekan uygulamaları için Titebond III’ün daha uzun olan çalışma süresi ahşap işlemecilerine alt tabakaların yapışmadan önce hassas bir şekilde hizalanması için gerekli özgürlüğü verir. Genel olarak Titebond III üstün mukavemeti, Tip 1 suya dayanıklılığı, uzun açık bekleme süresini ve düşük uygulama sıcaklığını kolay kullanımlı tek bir formülde birleştirir.